bet-at-home.com

środa, 9 lutego 2011

Jak przygotować się do podróży samochodem?

Podróżując samochodem każdego z nas może spotkać niemiłe zdarzenie jakim jest awaria pojazdu. Nie łudźmy się że takie niespodzianki spotykają tylko użytkowników leciwych pojazdów. Nowoczesne samochody naszpikowane elektroniką są bardzo podatne na różne uszkodzenia których nie jesteśmy w stanie zdiagnozować lub naprawić we własnym zakresie na drodze.

Najczęstszymi usterkami w nowych samochodach są problemy z immobiliserem, alarmem, elektronicznym kluczem, przepływomierze powietrza w silnikach, układy wtrysku paliwa i turbosprężarki w dieslach, awarie cewek zapłonowych i awarie układu elektrycznego. Nie możemy przewidzieć tych awarii. Nie możemy ich także naprawić we własnym zakresie będąc w trasie. Wiele jednak innych ważnych elementów swojego samochodu możemy sprawdzić sami. Stosując się do kilku zasad w znacznym sposób powinniśmy obniżyć możliwość zaistnienia awarii lub gdy ona wystąpi, szybko ją usunąć.



Opony



Przede wszystkim sprawdźmy stan naszych opon. Właściwe ciśnienie opon obniży zużycie paliwa i wydłuża żywotność opon. Informacja jakie ciśnienie przewidziane jest dla naszego samochodu powinna znajdować się na naklejce przyklejonej do słupka wewnętrznego po stronie kierowcy. Zbyt wysokie ciśnienie powoduje nadmierne przenoszenie drgań na zawieszenie co wydatnie skraca żywot elementów zawieszenia, niekomfortową jazdę, mniejszą przyczepność oraz szybsze zużycie środkowej części bieżnika opony. W przypadku niedociśnienia opony wzrasta zużycie paliwa. Samochód mimo szerszej powierzchni styku opony z droga gorzej hamuje oraz niewłaściwie trzyma się na zakrętach. Ciśnienie w oponach powinno się sprawdzać gdy są one chłodne ponieważ gdy są one gorące po jeździe powietrze w nich zawarte się rozszerza co zakłóca prawidłowy pomiar.



Naklejka z podanymi przez producenta ciśnieniem dla opon na przedniej i tylnej osi powinna znajdować się na drzwiach lub słupku od strony kierowcy.



Nie zapomnij o kondycji i prawidłowym ciśnieniu w kole zapasowym. W pobliżu koła lub w bagażniku powinien znajdować się lewarek oraz klucze do odkręcenia koła. Bardziej zapobiegliwy kierowcy mogą wyposażyć swoje auto w kawałek twardej deski przydatnej podczas wymiany koła na niestabilnym podłożu. Decydujący dla naszego bezpieczeństwa jest stan bieżnika opon. Jeżeli jest on zużyty, nasza droga hamowania znacznie się wydłuży szczególnie podczas złych warunków pogodowych jak deszcz lub śnieg. Dopasuj swoje ogumienie w zależności od pory roku. Jadąc w zimie warto zaopatrzyć się w opony zimowe które oprócz specjalnego innego od letniego bieżnika różnią się składem gumy. Miększa guma powoduje lepszą przyczepność do śniegu oraz nie traci swoich właściwości w niskich temperaturach.

Dla swojego bezpieczeństwa i innych użytkowników dróg zaleca się instalowanie takich samych opon na jednej osi. Idealnym rozwiązaniem jest zakup czterech takich samych opon i wymianę ich po przekątnej po przejechaniu 5-10tyś km. Zakupione opony należy właściwie wyważyć oraz sprawdzić zbieżność kół. Staraj się unikać opon od producentów koreańskich ponieważ charakteryzują się one bardzo słabą przyczepnością na mokrej nawierzchni.



Niewłaściwą prace opon można rozpoznać po odczuwalnej wibracji na kierownicy. Usuń jak najszybciej usterkę ponieważ wada opony negatywnie wpływa na elementy napędu i zawieszenia pojazdu. Ciekawostka jest że na wyspach brytyjskich nie przywiązuje się większej uwagi do stanu opon i ich parzystości na osiach samochodu. Samochody przechodzą przegląd techniczny MOT nawet gdy pojazd jest wyposażony w cztery różne opony od różnych producentów.



Sprawdźmy działanie wszystkich świateł. Przydatna będzie osoba która pomoże ocenić na prawidłowe działanie całego oświetlenia. Kierowcy angielskich samochodów wybierających się do Europy powinni przykleić na przednie lampy specjalne naklejki zapobiegające oślepianiu kierowców na kontynencie. Samochód powinien być także wyposażony w zapasowy komplet żarówek. Niestety w niektórych nie można wymienić żarówek na trasie jak w przypadku Fiata Stilo lub WV Beetle. Przy wymianie żarówek nie dotykajmy ich palcami bo skraca ich żywotność. Po obu stronach pojazdu żarówki powinny być takie same. Podczas przeglądu technicznego zapytajmy o regulacje świateł przednich by prawidłowo oświetlały one drogę oraz nie oślepiały innych kierowców.



Jeżeli twój samochód odmówi posłuszeństwa na trasie, pamiętaj o kilku bardzo ważnych wskazówkach związanych z prawidłowym oznaczeniem i oświetleniem twojego pojazdu:



*włącz oświetlenie awaryjne,

*pozostaw samochód na światłach postojowych,

*włącz światło wewnątrz samochodu,

*oznacz pojazd trójkątem ostrzegawczym,

*czekając na pomoc drogową stań w bezpiecznej odległości po drugie stronie bariery ochronnej.



....Aby poznać więcej ciekawych informacji dotyczących przygotowania samochodu do podróży zapraszam na moją stronę internetową http://wasza-trasa.co.uk

--
Stopka

Darek

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz